Beğeni Ağacı3Beğeniler
 • 1 Post By DonnaR
 • 1 Post By HeaveNDeviL
 • 1 Post By TearOfGod

Konu:İnsan Beyni Ve Araştırmaları

 1. #1
  DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  DonnaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  13 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  391
  Mesajlar 
  4,451
  Beğenme 
  1078
  Beğenilme 
  2734
  Konum
  İstanbul  

  Standart İnsan Beyni Ve Araştırmaları

  İnsan Beyni

  İnsan beyni, kraniyal sinirler ve omurilik sayesinde merkezî sinir sistemini kontrol eder, çevresel sinir sistemini yönetir ve hemen hemen insanın tüm işlevlerini düzenler. Kalp atışı, soluk alma ve sindirim gibi istemsiz eylemler, otonom sinir sistemi yoluyla farkına varmadan beyin tarafından yönetilir. Düşünce, mantık ve soyutlama gibi daha karmaşık zihinsel eylemler ise bilinçli olarak beyin tarafından yönetilir.

  Yapısı:
  İnsan beyni ortalama 1,5 kg ağırlığındadır.[3] Kişiden kişiye, 1130 ile 1260 cm3 olarak değişen hacme sahiptir. İnsanda beyninde yaklaşık 86 milyar nöron vardır.[4]

  Beyin canlı iken yani kan dolaşımına sahipken oldukça yumuşak bir yapıdadır. Gri maddeden oluşur.

  Loblar:
  Ana madde: Beyin lobları
  İnsan beyninde beş ana lob [5] bulunur.
  Bunlar:
  Frontal lob--bilinçli düşünme zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.
  Parietal lob--çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde (visuospatial processing) parietal lobun kimi bölümleri rol alır.
  Oksipital lob--görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.
  Temporal lob--ses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.
  Serebellum--duyu organlarından gelen bilgilerle haraketi ilişkilendirir. Bu lob özellikle dengenin sağlanmasında önemli rol oynar.
  Yukarıda listelenen her bir lob, beynin her iki yarımküresinde de bulunur. Serebellum dışında bu lobların hepsi telensefalonun parçasıdır.

  Beynin bölümleri:
  Anatomik olarak beyin üçe ayrılır: ön beyin, orta beyin, ve art beyin; ön beyinde üst düzey işlevleri kontrol eden serebral korteksin çeşitli lobları bulunur, orta ve art beyin ise daha çok bilinçdışı, otonom işlevler ile ilgilidir.

  İnsan beyninin oluşumu:
  Beyin oluşumu sırasında insan beyninin kütlesi vücut kütlesine göre diğer türlere nazaran artış göstermiştir. Bu süreç özellikle beynin dil ve bilinç ile ilgili olan bölümü olan neokortekste çok belirgindir. Neokorteks insan beyninin kütlesinin yaklaşık %76’sını oluşturur. Diğer hayvanlara göre çok daha büyük neokorteksi olan insan, daha ilkel türler ile benzer nöroanatomisi olmasına rağmen benzersiz zihinsel kapasiteye sahiptir. Uyaranlara karşı insanı uyaran, çevredeki olayların farkına varmasını sağlayan ve homeostazı sürdüren temel sistemler basit omurgalılar ile benzerdir. İnsan bilinci modern neokorteksin genişlemiş kapasitesi kadar beyin sapının gelişmiş yapıları üzerine de kurulmuştur.

  Metabolizma:
  Beyin herhangi başka bir organdan daha fazla olarak insan vücudu tarafından kullanılan enerjinin yüzde yirmisini tüketir. İnsan beyni temel yakıt olarak glukoz kullanır. Kan-beyin bariyerinden dolayı serbest yağ asitleri yakıt olarak kullanılamaz ancak uzun süreli açlık durumda keton cisimleri kullanılabilir. Beyin ayrıca egzersiz sırasında laktat kullanabilir.

  İşlevler:
  Beynin işlevleri şunlardır:

  Duyu organlarından gelen uyarılar değerlendirilir.
  Problem ve olaylar düşünülür, çözülür.
  Öğrenme faaliyeti ve hafıza olgusu sağlanır.
  Acıkma, susama, uyku, uyanıklık faaliyetleri düzenlenir.
  Kan basıncı ve vücut sıcaklığı düzenlenir.
  Hormonların salgılanma zamanı belirlenir.
  Ayrıca:

  Kısa dönem hafızamız yalnızca yedi ögeyi tutabilir. İnsanlarda üç farklı hafıza vardır: Uzun dönem hafıza, kısa dönem hafıza ve duygusal hafıza. Uzun dönem hafızayı bilgisayarınızın sabit diski olarak düşünürsek, kısa dönem de küçük bir USB bellek olurdu. Bu kısa hafıza sayıları 5-9 arasında değişen objeleri anlık olarak tutar. Ortalama bir insan için bu sayı 7’dir. Ama bu sayı dokuzu bile aşabilir. Bunun için nesneleri gruplandırmada iyi olmanız gerekir ve bunu pratik yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Hiç fark ettiniz mi telefon numaraları 7 hanelidir.
  Açık yeşil en kolay seçilen renktir. Sarı-yeşil ve açık yeşil, görebildiğimiz renk aralığının ortasındaki renklerdir. Gözlerinizin mavi,yeşil ve kırmızı renkleri için algılayıcıları vardır. Ama beyin renkler hakkında bilgi almaz. Renkler arasındaki ton farkına ya da daha mı açık yoksa daha mı koyu olduğuna bakar. Sonuç olarak beyin bu üç rengin ortasındaki renk olan açık yeşilden, gördüğü renk koyu mu değil mi onu algılar. Ayrıca bu renk; sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisinden dolayı ressamlar, psikologlar ve psikiyatristler tarafından da kullanılır.
  Bilinçaltınız sizden daha akıllıdır. Ya da en azından daha güçlü. Bir çalışmada insanlara karmaşık bir resim gösterildi. Bir gruptan düşünmeden resimle ilgili izlenimlerini söylemeleri istendi. Katılımcılar resimdeki sorunu kolaylıkla bulabildiler. Diğer gruptan ise düşünerek yanıtlamaları istendi. Sonuç; sıfır. Resimdeki hatalı kısmı saatler geçmesine rağmen bulamadılar.
  Zihinsel işler beyini yormaz. Araştırmalara göre bu zihinsel işler ne kadar zor olursa olsun ya da ne kadar uzun sürerse sürsün beyni besleyen damarlardaki kan akışının sabit kaldığı ölçüldü. Buna karşın tüm gün çalışan bir insandan alınan kanda yüksek oranda yorgunluk toksini bulundu. Böylece bilim insanları beyninin yorulduğu kanısının insanın ruhsal durumundan kaynaklandığı bulundu.
  Dua etmenin olumlu etkileri keşfedildi. Dua ederken ya da meditasyon yaparken, ilk altı aylık bebeklerde görülen alfa dalgasının beyinde yayıldığı keşfedildi. Belki de bu ibadet eden insanların daha az hastalanmasının ve çabuk iyileşmelerinin nedenidir.
  Düzenli beyin egzersizleri beyni hastalıklardan korur. Araştırmalar Alzheimer gibi çeşitli hastalıkların beyin egzersizleriyle önlenebildiğini ortaya çıkardı. Bu zihinsel aktivitelerin yeni dokular oluşturarak hastalığı kısıtlı bir doku üzerinde kalmasını sağlıyor ve hastalık gelişemiyor. Yani yeni bir şeyler öğrenmek ya da çılgınca bir şeyler yapmak beyninizin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca sizden daha zeki olan ya da daha bilgili insanlarla konuşmak beyniniz üzerinde olumlu etki bırakır.
  İnsan beyni gölgeleri fiziksel varlıklar olarak algılar. İnsan beyni, hareketleri ve çevreyle etkileşimi çeşitli yerlerden ip uçları alarak anlar; gölgeler gibi. Gölgeler hareket hakkında çok fazla ip ucu verir ve beyin gölgeleri vücudun bir parçası olarak düşünür.
  Beyin vücuttan daha sonra uyanır. İnsan uyandığında beyni tam uyanmamış olur. Amiyane tabirle sabahları kafanız pek basmaz. Yani sabah kalktığınızda beyin egzersizleri yapmak çok yararlı olur. Yani televizyonu açmak yerine bir şeyler okumalısınız.
  Tam bir beyin egzersizi için yeteri kadar sıvı almış olmanız gerekir. Beynin yüzde 75’i sudan oluşur. Dolayısıyla beyninin sağlıklı tutmak için su içmeniz gerekir. Kilo kaybetmek için tablet kullananlar ya da çay içenler bilmelidir ki bu sıvı kaybına da neden olur beynin performansını etkiler. Bu yüzden doğru olanı yapmalılar yani doktor kontrolünde olmalı ve reçetelere dikkat etmelidirler.
  Beyin erkeklerin konuşmasını, kadınların konuşmasından daha iyi anlar. Erkek ve kadın sesleri beynin farklı yerlerinde işlenir. Kadınların sesleri daha müzikal, yüksek ve geniş bir frekanstadır. İnsanın beyni bir kadının ne dediğini anlamak için ek kaynaklar kullanarak sesi “çözmek” zorundadır. Bu yüzden halüsinasyon duyan insanlar genelde erkek sesi duyarlar.
  Loss bunu beğendi.
  Trip_Kolik & DonnaR_

  M4rJiNaL

  BuYuGe_SYGl

  RedLine & OttomanHeRoS


  "Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار


 2. #2
  DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  DonnaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  13 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  391
  Mesajlar 
  4,451
  Beğenme 
  1078
  Beğenilme 
  2734
  Konum
  İstanbul  

  Standart Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz?

  PROF. DR. ZİYA SELÇUK ' A Göre


  Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz?

  Beyin esnektir ve nöroplasite özelliği vardır, ama bu, % 90'ı kullanılmıyor anlamına gelmez.
  Beynimizin % 10’unun kullanıldığına ilişkin mitin başlangıcı 1890 yılına dayanmaktadır. Bir nörolog cerrahın beyin çukuru boşaltıldığında davranışlarda farklılık olup olmadığını anlamak için yaptığı çalışmalar, bu mitin oluşmasına neden oldu. 1920 yılında Einstein ile yapılan bir röportaj da mitin yaygınlaşmasını sağladı. Einstein % 10 figürünü kullanarak daha fazla düşünmemiz gerektiğini vurgulamak istemişti. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce ise Amerikalı reklamcılar % 10 figürünü kullanarak müşterilerini etkilemeye çalıştılar. Böylece % 10 miti en yaygın haline ulaştı.
  O günden sonra, 20. yüzyılın sonuna kadar eğitimle ilgili ilgisiz milyonlarca insan bu miti sıklıkla kullanır oldu. Ne yazık ki ne fonksiyonel MR cihazları ne de beyin cerrahları beynin kullanılmayan bir bölgesi olduğunu söylüyorlar. Beyin esnektir ve nöroplasite özelliği vardır, ama bu, % 90’ı kullanılmıyor anlamına gelmez. Açıkçası, beynimizin % 10’unu kullanıyor olmamız, bitkisel hayatta olmamız anlamına gelir.
  Trip_Kolik & DonnaR_

  M4rJiNaL

  BuYuGe_SYGl

  RedLine & OttomanHeRoS


  "Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

 3. #3
  DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  DonnaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  13 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  391
  Mesajlar 
  4,451
  Beğenme 
  1078
  Beğenilme 
  2734
  Konum
  İstanbul  

  Standart

  Psikolojik Danışma Ve rehberlik Uzmanı Ahmet Yıldız' A Göre


  Beynimizin ne kadarını kullanabiliyoruz ?

  Teknoloji ve bilimdeki son gelişmelere rağmen ve 1990 – 2000 yılları arasının beynin on yılı ilan edilmesine rağmen beynimizi hale çözümsüz bir sır olmakta, araştırmacıların dikkatini çekmekte.

  Yaklaşık olarak 1400 gram ağırlığındadır. Yumuşak bir doku olduğundan, desteksiz olarak katı bir yüzeye bırakıldığında yayılır. Beynimiz vücudumuzun idare merkezi şoför mahallidir.

  Vücudumuzdaki en önemli ve hassas organımız hiç kuşkusuz beynimizidir. Bu yüzden en iyi korunan organımız yine beynimizdir. Beynimiz kendisi için tasarlanmış koruyucu kafatasının içinde bedenin diğer kısımlarından ayrı durmaktadır. Bu kafatası ona gelecek zararları en az seviyeye çekmektedir. Yapılan bir araştırmada; baş yararlanmalarının pek çoğunda beynimizin zarar görmediği tespit edilmiştir. İngiliz Birmingham ilkyardım hastanesine baş yaralanmaları için getirilen her 5 hastadan 4’ünün hemen evine gönderildiği tespit edilmiştir. Bir yıl içinde gönderilmeyip hastaneye yatırılan 1000 yaralıdan yalnızca 70’i bir gün, yüzde 20’si ise bir hafta süreyle hastanede kalmıştır.

  Görüldüğü gibi insan oğlunun vücudu beynini koruyabilecek şekilde yaratılmıştır. Bizler ise korunması gereken beynimizi köreltmekteyiz. Beynimizi körelten temel nedenler nelerdir ?, beynimizi bu kadar önemli kılan özellikleri nelerdir ? bunlara cevap bulabilmemiz için şu istatistiklere dikkat etmeliyiz ve üzerinde düşünmeliyiz. Beynimizi incelerken beynimizi mutlaka kullanmalıyız.

  ¨ Beynimiz yaklaşık olarak 1,4 kg. ağırlığında (1369 gram), cevizi andırır şekildedir.

  ¨ 85 yıllık bir süre boyunca saniyede 600 birimlik bilgiyi hafızamıza kaydedip işlemek ve programlamak kapasitesine sahiptir. Bu da dakikada 3600, saat de 2.160.000 ve günde 51.840.000 bitlik (Bilgisayar alan birimi olarak. 1000 bit = 1 mb.)

  ¨ İnsan beynine benzeyen bir makina'nın yapılabilmesi için 300 trilyar dolardan fazla paraya ihtiyaç vardır. Böyle bir makina'nın çalışabilmesi için de 1 trilyon watlık elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Yinede yapılacak makine insan beyninin potansiyelini aşamayacaktır.

  ¨ Herkesin beyni, sıkıştırılmış iki yumruğu kadardır.

  ¨ Beynimizden geçen, milyarlarca gerçek ve hayal, doksan milyon kalın kitabı doldurur.

  ¨ Bir insan beyninde çalışan 100 milyardan fazla hücre vardır.

  ¨ Beynimizde 10 ila 14 milyar civarında sinir hücresi bulunmaktadır. Bilgi saklama kapasitesi ise 1 ila 2 milyon bit arasındadır.

  ¨ Beynin bilgi saklama kapasitesi ömrü boyunca, saniyede 10 yeni bilgi birimidir. Bu demek oluyor ki, bir dakikada 600 yeni bilgi, saat de ise 36.000 bitlik bilgi saklayabilmektedir. Normal bir ömür süresince bir insan beyni 100 trilyon bitlik bilgiyi depolama kapasitesine sahiptir.

  ¨ Ortalama bir yetişkin beyni Britennica Ansiklopedisinde içerilmiş olan bilginin 500 katı kadar bilgi saklayabilmektedir.

  ¨ Dünyadaki tüm telefon sistemlerinin ağının, eğer beyninizle doğru kıyaslanırsa, sıradan bir bezelye tanesinin büyüklüğünde bir parçayı işgal edeceği hesaplanmıştır.

  ¨ Beynimiz bir evren büyüklüğündedir. Keşfedilmeyi bekleyen bir çok gizemi içinde saklamaktadır.

  Bu kadar muhteşem özelliklere sahip olan beynimizin ne kadarını kullanabiliyoruz ?

  Bilimde ve teknolojideki değişiklikler ve insan beyninizin inceleme araştırmaları arttıkça, insan beyninden istifade etme oranın düştüğü bir gerçektir. Daha önceleri yapılan araştırmalarla insan beyninin % 10 ‘unu kullandığı ileri sürülürken artık son araştırmalarla % 0,5 ile 1,5 arasında bir kullanım kapasitesine sahip oluğu belirtiliyor. Beyinle ilgili bu araştırmalar sürdükçe belki de beynimizin daha azını kullandığımız gerçeğiyle karşılaşacağız. Ancak bilim artık beynimizi nasıl daha etkin kullanırız şeklindeki araştırmalara da önem vermektedir. Bu nedenle yeni teknikler ve beyni geliştirici taktikler artmakladır. Önümüzdeki yıllar beyni teknik ve taktiklerle en üst seviyede kullananların olacaktır. Çünkü 10 km hızla giden bir araba 100 km. hızla giden bir arabanın yanında kaplumbağa ve tavşan misali kalacaktır. Ancak biz üzerimizdeki kabuğu çıkarıp yarışa girersek kazanma oranımız daha yüksek olacaktır.

  Beynimizi daha etkin kullanmak yani üzerimizdeki kabuğu çıkarmak için şunlara dikkat etmeliyiz;

  · Beyni geliştirmek için egzersizler bayın,

  · Bol bol kitap okuyup yorumlamaya çalışın. Pasif değil aktif okuyucu olun.

  · Beyni tembelleştiren televizyondan mümkün olduğunca uzak durun. Televizyon seyretme planı yapın.

  · Kendinize güvenin,

  · Konsantrasyon egzersizlerine önem verin,

  · Fazla uyumayın. Uyku beyni tembelleştiriri.

  · Hafıza tekniklerini öğrenin ve uygulayın

  · Korku, stres, telaş, zaman baskısı, şüphe istatistik ve değerlendirme yoksunluğundan uzak durun vb..

  Bir atasözü vardır “İşleyen demir pas tutmaz” diye. Bizde beynimizi tembelliğe değil çalışmaya düşünmeye analiz etmeye göre programlayalım ki pas tutmasını engellemiş olalım.
  Trip_Kolik & DonnaR_

  M4rJiNaL

  BuYuGe_SYGl

  RedLine & OttomanHeRoS


  "Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

 4. #4
  Olympius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Olympius isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  30 Eylül 2014
  Favori Oyun  
  League Of Legends
  Konular 
  100
  Mesajlar 
  1,276
  Beğenme 
  618
  Beğenilme 
  685
  Konum
   

  Standart

  Beynin daha yapısını ve kabiliyetini tam anlamı ile çözemedik diyen bilim adamları nasıl olurda tam anlamıyla çözemedikleri beynin bilmem % 50 60 nı kullanıyoruz veya kullanamıyoruz diyebiliyor soyleme gore %10 kullandığımız beyinle %90 kavrıyorsak %15 bilim yok olur
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Redline-Dehset
  ​O ŞİMDİ KOMANDO UZMAN ÇAVUŞ

 5. #5
  DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  DonnaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  13 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  391
  Mesajlar 
  4,451
  Beğenme 
  1078
  Beğenilme 
  2734
  Konum
  İstanbul  

  Standart

  Alıntı OLYMPİUS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Beynin daha yapısını ve kabiliyetini tam anlamı ile çözemedik diyen bilim adamları nasıl olurda tam anlamıyla çözemedikleri beynin bilmem % 50 60 nı kullanıyoruz veya kullanamıyoruz diyebiliyor soyleme gore %10 kullandığımız beyinle %90 kavrıyorsak %15 bilim yok olur
  beyin kullanıldıgında nöronlar aralarında ekileşime girerek elektrik sinyalleri ile bigi akısı saglıyorlar bunlarda bılımsel araclarla görülüyor adamların demek ıstedıgı bu yanı beyının her yerı calısıyor ama bilgi olarak ne kadar geliştirirsen okadar bilgiyi kulana bılıyorsun benım anladıgım bu donanım olarak %90 yazılık olarak %10 gıbı düşün


  VE ŞU TELEFONU YANINDA TAŞIMAYACAKSAN NEDEN ALDIN TELEFONLARINA BAK ARIYOZ ARIYOZ BAKMIYON
  Trip_Kolik & DonnaR_

  M4rJiNaL

  BuYuGe_SYGl

  RedLine & OttomanHeRoS


  "Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

 6. #6
  HeaveNDeviL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  HeaveNDeviL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  11 Ekim 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  1
  Mesajlar 
  11
  Beğenme 
  5
  Beğenilme 
  5
  Konum
   

  Standart

  Elinize sağlık
  DonnaR bunu beğendi.
  Again TNT

  Nick:HeaveNDeviL

  Job Nick:KingdomOfTNT

  TNT
  Comrades
  Realamity_

 7. #7
  DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  DonnaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  13 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  391
  Mesajlar 
  4,451
  Beğenme 
  1078
  Beğenilme 
  2734
  Konum
  İstanbul  

  Standart

  Alıntı MaviBereli54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Elinize sağlık
  TEŞEKÜRLER
  Trip_Kolik & DonnaR_

  M4rJiNaL

  BuYuGe_SYGl

  RedLine & OttomanHeRoS


  "Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

 8. #8
  TearOfGod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  TearOfGod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  01 Haziran 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  30
  Mesajlar 
  530
  Beğenme 
  418
  Beğenilme 
  607
  Konum
   

  Standart

  Bi abimiz diyor ki ''beynimiz onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, bizler yine onu anlamayacak kadar basit olacaktık.''
  DonnaR bunu beğendi.

 9. #9
  DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  DonnaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  13 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  391
  Mesajlar 
  4,451
  Beğenme 
  1078
  Beğenilme 
  2734
  Konum
  İstanbul  

  Standart

  Alıntı TearOfGod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bi abimiz diyor ki ''beynimiz onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, bizler yine onu anlamayacak kadar basit olacaktık.''
  MUHTEMELEN ÖYLE OLURDUK
  Trip_Kolik & DonnaR_

  M4rJiNaL

  BuYuGe_SYGl

  RedLine & OttomanHeRoS


  "Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

 10. #10
  Miracle- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Miracle- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  09 Aralık 2016
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  459
  Mesajlar 
  4,799
  Beğenme 
  183
  Beğenilme 
  1082
  Konum
  nowhere  

  Standart

  serebellum: beyincik serebrum: beyin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş