Beğeni Ağacı7Beğeniler
 • 4 Post By Asgard
 • 3 Post By Odin

Konu:Sona Eren Dünya Savaşı

 1. #1
  Asgard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Asgard isimli Üye şuanda online konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  14 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  aSro-bSro-cSro
  Konular 
  1177
  Mesajlar 
  26,331
  Beğenme 
  548
  Beğenilme 
  10361
  Konum
   

  Standart Sona Eren Dünya Savaşı

  Çoğu kişi, "Bütün Savaşları Bitirecek Savaş" süresince üç büyük ateşkes (barış görüşmelerinden önce çatışmaların durdurulması) yapıldığını bilmez.

  Doğu cephesindeki savaş, 1917 Aralık'ında gerçekleştirilen bir ateşkes ve Brest-Litovsk Antlaşması ile sona erdi. Ardından, Romanya'da, Bükreş Antlaşması'yla sona eren ateşkes yapıldı, ama I. Dünya Savaşı'nın nihai ateşkesi ancak 11 Kasım 1918'de, Fransa'da bir tren vagonunda imzalandı ve son maddeleri Versay Antlaşması'nda kararlaştırıldı.


  Soğuk bir Kasım sabahıydı, Paris'in 37 mil kuzeyindeki Compiegne Ormanı'nda, üç İngiliz Deniz Subayı, iki Fransız generali, iki Alman politikacısı, bir Alman Generali ve bir Alman deniz Subayı olmak üzere dokuz adam, dört yıldan uzun bir süredir devam eden Savaşı sona erdirecek olan kâğıdı imzaladılar. Son imza, sabah 5:20'de atıldı ve sabah saat 11:00'de bütün çatışmalar sona erdi.


  Ateşkesin imzalandığı yer

  Tren vagonu, Ateşkesi imzalayan Fransız Komutanlarından biri olan Ferdinand Foch'a aitti. Bu vagon, 1940 yılında savaşı bitirmek için bir antlaşmaya daha mekân olarak tarihte önemli bir rol oynadı. Ancak bu sefer, Fransa'yı onlara karşı verdikleri savaşı sona erdirmeye zorlayan ülke Almanya'ydı, vagon da artık 22 yıl önce Alman Ordusu'nda Onbaşı olan Adolf Hitler'e aitti.  22 yıl sonra: 1940 yılında, Fransızların aynı demiryolu vagonunda teslim olmasından sonra, Almanlar.
  Adolf Hitler; Hermann Göring; Joachim von Ribbentrop; Rudolf Heß; Heinrich Himmler; Erich Raeder.

  İmza atılmasının çatışmaların sona ermesi anlamına geldiğini düşünmeniz, anlayışla karşılanabilir. Maalesef Batı Cephesi'ndeki Generaller, Ateşkes'in sabah saat 5'te imzalanacağını ve çatışmaların altı saat sonra sona ereceğini bildiği halde, ateşkesin bekletileceği ve saldırının devam edeceğine dair bazı şüpheler taşıyordu. Sırf mühimmatın tamamı tükensin diye cepheden yoğun yaylım ateşleri yapıldığı haberleri geliyordu.

  Sabah saat 5:40'ta çok sayıda şehirde haber çoktan duyulmuş ve kutlamalar başlamıştı, ama 11 Kasım sabahı sabah 11:00'den önce Cephe'de 11.000 kişinin öldüğü rapor edildi.

  Kayıtlara göre, I. Dünya Savaşı'nda ölen son kişi, saat sabah 10:59'da öldürülen Amerikan Askeri Er Henry Gunter'dir. Tümen raporunda şöyle belirtildi:

  “Neredeyse o yere düşer düşmez, silah atışları kesildi
  ve ürkütücü bir sessizlik egemen oldu”.
  Dünya Savaşı hiç şüphesiz insanlık tarihinin en kanlı savaşlarından biridir. I. Dünya Savaşı'nda ölenlerin sayısı, başvurduğunuz kaynağa göre büyük farklılık gösterir, ama genel olarak bölgede 35 milyondan fazla insanın Savaş sırasında yaralandığı ya da öldüğü kabul edilir.

  Eski bir İngiliz askeri ve Tankçısı olan bana göre, 11 Kasım bir hatırlama, düşünme ve çatışmalarda yaşamlarını yitiren, her ulustan asker ve sivile saygı sunma günü. Sadece "Bütün Savaşları Sona Erdirecek Savaş" süresince değil, o zamandan beri yaşanan bütün çatışmalarda.

  Onlar yaşlanmamış olacak, geride kalan bizlerin yaşlandığı gibi:
  Yaş onları yormayacak, yıllar da mahkûm etmeyecek.
  Güneş batarken ve her sabah
  Onları anacağız.

  - Hatıraya Övgü - Yazan: Laurence Binyon

  Kaynaklar
  Kamuya Ait Kaynaklar
  Somme 1916'yı Anlamak - Scotland ve Hayes
  Birinci Dünya Savaşı - John Keegan
  Konu Asgard tarafından (11.Kasım.2014 Saat 23:47 ) değiştirilmiştir.
  majestic, Zeus___RA, Cengo ve 1 kişi bunu beğendi.


 2. #2
  Odin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Odin isimli Üye şuanda online konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  16 Aralık 2011
  Konular 
  597
  Mesajlar 
  8,966
  Beğenme 
  10
  Beğenilme 
  5471
  Konum
  JollyGame  

  Standart

  Yaşamayan bilmez sözünü anlatan ifadeler. Her ne kadar yaşamasakta ,insan o dönemleri düşündüğünde ve empati kurduğunda hissedebiliyor. Hayatını kaybeden milyonlarca insan ve onların yakınları... Çektileri acılar tarif edilemez. Gerek cephede ve savaş esnasında ölenler olsun gerek onların arkada bıraktığı insanlar. Yüz yıllardır ve günümüzde hala daha yapılan bu savaşlar eminim hiç bir zaman son bulmayacak. Neden mi? çünkü insandan değerli ekonomi ve para kavramları var.

  Savaşlardan her zaman kazançlı çıkan SİLAH, İLAÇ, İNŞAAT ve DİĞER rant sahibi sektörler savaşlar hiç bitmesin isteyecektir. Eminim binlerce silah, bomba, tüfek, tank, morfin, gazlı bez, iğne ve yıkılan evler yeniden inşaa edilme ihtiyacı doğacak. Bunlar temel ihtiyaçlardan sadece bir kaçı. İnsanoğlunun zekası hayranlık verici. Bu karanlık ve çirkin planları gerçekleştirenler işlerini çok iyi yapıyorlar.

 3. #3
  kalia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  kalia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  23 Eylül 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  6
  Mesajlar 
  8
  Beğenme 
  0
  Beğenilme 
  0
  Konum
   

  Standart

  şimdi de 3.dünya savaşı başladı sayılır

 4. #4
  Asgard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Asgard isimli Üye şuanda online konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  14 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  aSro-bSro-cSro
  Konular 
  1177
  Mesajlar 
  26,331
  Beğenme 
  548
  Beğenilme 
  10361
  Konum
   

  Standart

  Alıntı kalia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şimdi de 3.dünya savaşı başladı sayılır
  3. Dünya savaşının zaten Siber ortamda olduğunu söylemek hiç de zor değil.

 5. #5
  Zeus___RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Zeus___RA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  14 Mayıs 2013
  Favori Oyun  
  bSRO & cSRO
  Konular 
  259
  Mesajlar 
  1,971
  Beğenme 
  2972
  Beğenilme 
  1420
  Konum
   

  Standart

  İnsan bunca nefret karşısında ne yapsın

 6. #6
  TearOfGod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  TearOfGod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  01 Haziran 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  31
  Mesajlar 
  593
  Beğenme 
  471
  Beğenilme 
  663
  Konum
   

  Standart

  Kendisini bu dünyanın ve biz kölelerin tanrısı olarak ilan etmiş, insan tanrıların arasında geçen rekabette biz gibiler ölmeye ya da onların planlarına dahil olmaya mecburuz bilerek yada bilmeyerek. Tam olarak nasıl bir savaşın içerisinde olunduğu bilinmeden hatta düşmanın bile kim olduğu bilinmeden şu anki süren savaşın kazanılması imkansızdır. Ve bu savaşta silahlar, kılıçlar kullanılmıyor belki o zaman bir şansımız olurdu ne de olsa atamız belli. Ama bu savaşta insanların beyinleri, kalpleri yıkanıyor. (age of empires'teki papazın işlevi) İnsanlar her alanda ayrıştırılmaya çalışılıyor. Siyasetinden tut dinine, ırkına hatta tuttuğu takıma kadar.. Farkında olmadan maşalık yapıyoruz birilerine. Ee ne demişler sürüden ayrılanı kurt kapar. Ah şu zeki kurtlar..
  Dipnot eklemek istedim. Peki bu durumda biz ne yapmalıyız: YüKsek IQ'muzla taşaklı üniversiteler kazanmalı yaşamımızın büyük bir kısmında bir sürü bilgi ezberlemeli, kpss'ye hazırlanmalı, daha fazla paraya, arsaya, arabaya, saygınlığa sahip olunmalıdır. Ve 16:30 daki anubis isisi bizim kesmemiz lazım.
  Konu TearOfGod tarafından (12.Kasım.2014 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş