Borsaya yapılan yatırımlar mutlaka uzun vadeli beklentiler ile yapılmalıdır. Türkiye’de ve dünyada birçok insan kısa sürede fazla kazanç elde etmek istiyor. Fakat borsa bunun için pek uygun bir yatırım aracı değil. Buna rağmen kısa vadede para kazanmak imkansız da değil. Bunun için yapmanız gereken biraz fazla risk almak. Risk alma katsayınızı ne kadar yükseltirseniz kısa vadede kazanç elde etme şansınız da o kadar artar.

Şimdi borsa nasıl oynanır, yatırımı nasıl yapılır konusunda bilmeniz gerekenlere geçelim:

Borsa Nasıl Oynanır?Borsada kısa veya uzun vadeli yatırımlar yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için her şeyden önce bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekmektedir. İnternette yayınlanan bilgilerden ve aracı kurumlar tarafından verilen eğitimlerden, kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz. Deneyim kazanmanız da bu konuda oldukça önemlidir. Deneyim kazanabilmek için sanal borsa platformlarını kullanabilir, risk almadan borsa işlemlerini öğrenebilirsiniz.

Borsada; hisse senedi, tahvil, bono, çeşitli sözleşmeler, dövizler ve emtialar ile işlem yapılmaktadır. Bizim borsamızda ise en çok işlem hisse senetleriyle yapılmaktadır. Pay piyasası olarak tanımlanan hisse senedi piyasası, küçük – büyük birçok yatırımcıyı barındırmaktadır. Her yatırımcı kendi stratejisine uygun hisse bulabilmekte ve kolayca al – sat işlemi yapabilmektedir.

Bir aracı kurum seçimi ile başlanan borsa işlemleri, online ortamda gerçekleşmektedir. Siz aracı kuruma karar verdikten sonra yatırım hesabınızı açtırırsınız ve paranızı yatırdıktan sonra doğrudan al – sat aşamasına geçebilirsiniz. Elbette bu aşamada başarılı kararlar verebilmek için bilgi ve deneyim anlamında kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Kendi stratejileriniz üzerinden başkalarına kulak asmadan işlem yapmalısınız.

Borsa Yatırımı Hangi Şekillerde Yapılır?Eğer amacınız borsada kısa vadeli yatırım yaparak para kazanmak ise yapmanız gereken spekülatif hisselere yönelmektir. Borsa yatırımcıları için ideal olan çok yüksek getiri beklentisine girmeden az bir kazancın da pozitif olarak değerlendirilmesidir. Yani borsadan çok büyük kazançlar elde edebilmek için 1 – 2 ay gibi kısa süreler yetersiz olacaktır. Bunun yanında yapılan araştırmalar da borsa yatırımcıları arasında en yüksek kazancın, uzun vadeli yatırımlar yapanlar tarafından sağlandığını göstermektedir.

Kısa vadede büyük riskler alınarak çok yüksek getiriler elde etme planları yapılsa da toplam bir süreç değerlendirildiğinde uzun vadeli yatırımlarda daha az risk ve kayıpla daha büyük miktarlarda kazanç sağlandığı görülecektir.

Saydığımız tüm dezavantajlara rağmen borsada kısa vadeli yatırım yapan yatırımcılar da bulunuyor. Kısa vadeli hareket eden ve kazançlı çıkan kişilerin ise oldukça deneyimli birer yatırımcı oldukları ve borsadaki yatırımlarını kararlı bir şekilde sürdürdükleri görülmektedir.

Borsada kısa vadeli kazanç elde edebilmek için öncelikle deneyimli bir borsacı olmak gerekiyor. Bunun dışında kendinize kısa vadede kullanabileceğiniz doğru stratejiler de belirlemelisiniz. Yatırım araçlarını eksiksiz bir şekilde tanımalı ve kısa vadedeki fiyat hareketlerini doğru yorumlayabilme yeteneğine sahip olmalısınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, borsada kısa vadede büyük kazançlar elde edebilmek büyük riskler almakla mümkün. Eğer bu riskleri göze alabilirim diyorsanız yapmanız gereken doğru zamanda doğru hamleyi yapmak. Kısa vadede büyük hareketlilikler oluşabileceğini düşündüğünüz hisselere yönelin. Fakat yönelirken temkinli olun ve alım – satım işlemlerinizi tam zamanında yapın. Unutmayın; anlık bir gecikme yatırımınızın kaybına neden olabilir.

Alıntı: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...