Ülkemizde Borsa İstanbul’a yön veren ve lokomotif görev üstlenen banka hisseleri, yatırımcıların yakın markajındadır. Her ne kadar son dönemde yaşananlar yüzünden sanayi şirketleri ön plana çıkmaya başlasa da banka hisseleri, yatırımcılarına her daim kazanç getiren gruplardan olmuştur. Özellikle Garanti gibi Türkiye’nin güçlü bankaları, borsanın dikkat çeken hisselerine sahiptir. Peki, bu hisse senetlerine nasıl yatırım yapılır?

Banka hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka borsa hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Ek olarak bankaların piyasa değerlerinin nasıl değiştiğini ve bunların hisse senetlerine nasıl yansıdığını bilmelisiniz. Banka hisse senetlerindeki değişimin neye göre olduğunu bilmeden, başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kendinizi bu yatırıma iyi bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Diyelim ki; Garanti Bankası hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle resmi bir borsa yatırımcısı olmalısınız. Yani kendinize bir aracı kurum seçmeli ve yatırım hesabı açtırmalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra hesabınıza paranızı yatırarak al – sat yapmaya başlayabilirsiniz. Ama ne zaman alıp satacağınızı iyi bir şekilde biliyor olmalısınız. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Elbette Garanti hisse senetlerinin fiyatlarındaki değişimlere göre yapacaksınız.

Bildiğiniz gibi hisse senedi yatırımında, piyasa takibi ve yorumu yapabilmek son derece önemlidir. Bunu yapabilmek için hem borsayı iyi bir şekilde biliyor olmalısınız hem de hisse senedi hareketlerini iyi tanımanız gerekiyor.

Hisse senedi hareketlerini önceden tahmin edebilmek veya doğru öngörülere sahip olabilmek için ait olduğu şirketin ve sektörün de değişimlerine hakim olmak gerekiyor. Yani bir banka hissesinin hangi yönde değişim göstereceği konusunda yorum yapabilmek için hem banka bünyesindeki değişimlere hem sektöre ait bilgilere hem de ekonominin gidişatına bakmanız gerekiyor. Bunları bir araya getirebildiğiniz zaman doğru tahminlere sahip olabilirsiniz.

Bir hisse senedine yatırım yapmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu konuda hep şu benzetme yapılır; tüm yumurtaları tek bir sepette taşımak yerine farklı sepetlerde taşıyarak daha güvende olmasını sağlarsınız. Hisse senedi yatırımında da aynı bu şekildedir. Birkaç farklı hisse senedi ile işlem yaparak risklerinizi sınırlandırmış olursunuz. Ama bunu yaparken dengeyi sağlayacak hisseleri belirlemeniz gerekiyor. Yani Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerini iyi bir şekilde bilmiyorsanız işiniz son derece zor olacaktır. İşlemlere başlamadan önce bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...